Poprzedni wpis poświęciliśmy tematyce kwiatów na balkon południowy, czyli bardzo nasłoneczniony. Niniejszy artykuł traktować będzie o kwiatach na zacieniony balkon. Jakie rośliny balkonowe lubią takie warunki? Które z nich dobrze czują się i okazale rosną nawet wtedy, gdy nie dosięgają ich promienie słoneczne?
Zacieniony balkon, wada czy zaleta?
Często bywa tak, że osoby, które mają zacieniony balkon chciałyby mieć nasłoneczniony. I odwrotnie. Ci, co na nadmiar słońca nie narzekają, oddaliby wiele, by mieć balkon zacieniony. Jak zwykle, prawda jest gdzieś pośrodku, a najlepszy jest złoty środek. Na szczęście dzięki różnorodnym trikom aranżacyjnym na balkonach i tarasach można miło i komfortowo spędzać czas, bez względu na to, czy są one skąpane w pełnym słońcu czy raczej schowane w cieniu.
Jakie kwiaty na zacieniony balkon?
Kwiaty na zacieniony balkon nie mogą być przypadkowo dobrane. Osoby, które dopiero są na etapie początkowym w uprawie roślin, często popełniają błąd i kupują te rośliny, które im się podobają, a nie patrzą na warunki, jakie są wymagane, by one przeżyły i rozwijały się. Niestety, w takich okolicznościach kwiaty balkonowe będą stanowiły swoistą ozdobę, ale tylko przez krótki czas. Później zdziczeją, zwiędną, uschną. Do kwiatów na zacieniony balkon należą:
- koleus;
- niecierpek;
- fuksja;
- paprocie, tawułka;
- gajowiec żółty;
- barwinek pospolity;
- begonia bulwiasta;
- hortensja;
- winobluszcz, bluszcz.
Na zacienionym balkonie będą także rosły niektóre rodzaje drzewek. Odmiany iglaków, które można postawić na zacienionym balkonie to na przykład cis, świerk biały, choina kanadyjska, żywotnik.