Nasturcja pnąca nazywana także nasturcją większą jest jedną z najczęściej wybieranych prze ogrodników, oraz najbardziej popularną wśród roślin z rodziny nasturcjowatych. To roślina, która jest idealnym rozwiązaniem dla pasjonatów kolorowych kwiatów, gdyż nie ma ona zbyt dużych wymagań.
Nasturcja pnąca – jak wygląda?
Nasturcja pnąca charakteryzuje się dużymi kwiatami, które kształtem przypominają talerze, a umiejscowione są na końcu długich szypułek. Warto dodać, iż kwiaty nasturcji występują w wielu kolorach, cechą wyróżniającą jest fakt, iż na żółtym tle płatków bardzo często można spotkać nieduże plamki w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Jeżeli chodzi o okres kwitnienia, to nasturcja pnąca kwitnie od początku lata nawet do bardzo później jesieni, zdarza się że kwiaty kwitną do samych przymrozków. Sama nazwa rośliny wywodzi się z faktu, iż liście w bardzo łatwy sposób potrafią okręcać się wokół prętów jeśli kwiaty posadzisz na balkonie. Kwiaty nasturcji mają bardzo ciekawy kształt, z wyróżniającą się jasną kropką na samym środku, należy jednak zaznaczyć, iż nasturcja nie jest zbyt odporna na chłód, dlatego w naszym kraju uprawia się ją w cyklu jednorocznym.
Nasturcja pnąca – uprawa i pielęgnacja
Jeżeli chodzi o pielęgnacje nasturcja pnąca to roślina o bardzo minimalnych wymaganiach, co tym samym oznacza, iż można w bardzo łatwy sposób ją uprawiać, zarówno na balkonie jak i w ogrodzie. Roślinę można sadzić również w rabatach, jednakże warto abyś wiedział iż jej nasiona są mało odporne na mróz, dlatego zaleca się ich wysianie do gruntu lub doniczki w maju. W ogrodzie najlepszym miejscem dla nasturcji jest przestrzeń, która jest jak najbardziej nasłoneczniona, natomiast jeśli chodzi o balkon sprawdzą się również miejsca lekko zacienione. Aczkolwiek w obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem do uprawy rośliny będzie tradycyjna ziemia ogrodowa. Podlewanie rośliny powinno być dopasowane wielkości kwiatów oraz stanowiska, w którym rośnie, warto także zaznaczyć, że nasturcja pnąca jest podatna na ataki mszyc, gąsienic a także motyli i ślimaków.
Nasturcja i jej właściwości
Czy wiesz że zarówno liście i kwiaty jak i owoce nasturcji pnącej stosuje się nie tylko w medycynie, ale także w przemyśle spożywczym? Bowiem przygotowuje się z nich wiele różnych wyciągów i ekstraktów, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm między innymi:
• poprawiają trawienie
• mają działanie moczopędne
• posiadają właściwości napotne i przeciwgorączkowe
• są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku grypy lub przeziębienia
Nasturcja pnąca wykorzystywana jest także jako składnik do wielu sałatek i surówek, jej owoce można również marynować w occie.