Wszyscy szukają możliwości ograniczenia wykorzystania energii. Rosnące ceny powodują, że coraz ważniejsze stają się alternatywne źródła zasilania. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł, w tym energii słonecznej. Jest to w pełni naturalny sposób na pozyskiwanie prądu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Jednym ze stałych elementów krajobrazu w wielu miejscowościach są lampy uliczne. Pochłaniają one znaczne ilości energii. Można to zmienić poprzez zastosowanie ekologicznych urządzeń, takich jak lampy solarne.

Wygodny sposób na oświetlenie ulic

Nowoczesne latarnie mogą z powodzeniem służyć do oświetlania dużych terenów — ulic, ogrodów i parków. Aby przekształcać światło słoneczne na energię elektryczną, konieczne jest użycie paneli fotowoltaicznych. Uliczne lampy solarne muszą posiadać ten specyficzny i łatwy do zauważenia element. Na jego płaską powierzchnię padają promienie słoneczne, które powodują ruch elektronów. W konsekwencji pojawia się napięcie elektryczne, które może być wykorzystywane do uruchomienia lampy. Aby było to możliwe po zapadnięciu zmroku, lampy solarne są wyposażone w akumulatory. Mają też wbudowany czujnik zmierzchu powodujący, że prąd z baterii słonecznej jest wykorzystywany tylko wówczas, gdy zmniejszy się natężenie światła na ulicy.

Ekologia i niskie koszty eksploatacji

Tradycyjne elektrownie generują duże ilości zanieczyszczeń. Uzyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii jest w pełni ekologiczne. Lampy solarne nie emitują żadnych szkodliwych substancji i są samowystarczalne. Zamiana klasycznych lamp ulicznych na lampy solarne jest ogromnym skokiem jakościowym. Ma to znaczenie zarówno dla władz, jak i mieszkańców miast. Energia słoneczna jest powszechnie dostępna, ponadto dostarczanie prądu do latarni nie wiąże się z koniecznością prowadzenia kilometrów kabli energetycznych. Wykorzystanie lamp solarnych jest też sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Oszczędności można mnożyć, a inwestycje w panele fotowoltaiczne zwracają się już w ciągu kilku lat.

Łatwy montaż i szerokie zastosowanie

Lampy solarne są łatwe w montażu. Można je stawiać w trudno dostępnych miejscach z punktu widzenia doprowadzania przewodów energetycznych. Przykładem mogą być tereny o nietypowym ukształtowaniu terenu. Montaż tradycyjnych lamp w takich miejscach może być możliwe, ale nieopłacalne pod względem ekonomicznym. Lampy solarne są więc rozwiązaniem przynoszącym korzyści mieszkańcom. Wpływają pozytywnie na obraz ulic w polskich miastach. Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, gdzie władze mają ograniczone możliwości prowadzenia inwestycji.