Wrotycz to roślina, którą najczęściej można spotkać na poboczach dróg, w lasach, zaroślach i przydrożnych rowach. Gdy urośnie w jednym miejscu, pozostaje tam na długie lata, wytrzymując nawet przymrozki i niskie temperatury. Wrotycz charakteryzuje się drobnymi, ale pierzastymi liśćmi i żółtymi kwiatostanami. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom roślina ta znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. 

Wrotycz niegdyś był stosowany podczas zaburzeń trawienia, które wywołane zostały nadmiernym spożyciem tłustych i ciężkich potraw. Mimo że jego popularność w medycynie naturalnej nieco spadła, to docenili go przede wszystkim ogrodnicy. Roślina ta zwalcza takie szkodniki jak stonki, muchy, mszyce, czy mrówki. Kolejną zaletą jest dostępność. Nasiona wrotyczu dostępne są w sklepie internetowym panilaka.pl, a także w zdecydowanej większości stacjonarnych sklepów ogrodniczych. 

Na tym jednak zastosowanie tej rośliny się nie kończy. W związku z tym, że wydziela charakterystyczny zapach przypominający zapach kamfory, skutecznie odstrasza muchy, komary, kleszcze i wiele innych owadów. Zioło to z powodzeniem można rozdrabniać i nacierać nim ciało. O domowym ogródku ziołowym pisaliśmy tutaj

Wrotycz a ćmy 

Wrotycz doskonale poradzi sobie także z ćmami, które wlatują do naszych mieszkań. Z pomocą przyjdą woreczki wypełnione właśnie tym ziołem. Jak je wykonać? To prostsze niż mogłoby się wydawać!

Składniki:

  • 2 szklanki suszonych liści wrotyczu pospolitego
  • 2 szklanki suszonej bylicy
  • 1/2 szklanki mielonych goździków
  • 1-2 szklanki suszonego tymianku

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszaj, a następnie rozdziel na równe porcje i umieść w muślinowych woreczkach. Mocno zwiąż i zawieś w szafie.