W naszej kulturze kwiaty są przekazem miłości, czułości, przyjaźni lub sympatii. Oprócz dekoracji domu kwiaty wysyłają również wiadomość. Podczas gdy wszyscy znamy znaczenie bukietu czerwonych róż, często jesteśmy mniej świadomi przesłania, jakie niosą ze sobą lilia, tulipan, piwonia czy słonecznik. Zapominamy, że nie tylko sam kwiat niesie ze sobą przesłanie, ale znaczenie ma też dobór jego koloru.

Symbolika kolorów kwiatów 

Każdy kolor kwiatu ma znaczenie, od głębokiej czerwieni do jaskrawej żółci charakteryzuje się znaczącą historią i symboliką. Kolory kwiatów, które wybieramy do bukietu, mogą być równie ważne jak rodzaje kwiatów użytych w jego aranżacji. Podarowanie bukietu kwiatów oznacza wysłanie wiadomości od serca. I jeśli wybór kwiatów jest ważny, to tak samo ważny jest wybór ich kolorów. Prosta aranżacja kwiatowa wyśle jasny komunikat do odbiorcy. Łączenie różnych kolorów doda niuansów do przekazu i głębi uczuć. Jakie kolory – lub kombinacje kolorów – działają najlepiej? Oto lista, która powinna pomóc uniknąć błędów.

Czerwony to oznaka miłości i namiętności

Czerwone kwiaty w naturalny sposób kojarzą się z miłością, erotyzmem i namiętnością. Jest to kolor władzy, ognia i krwi. Czerwony bukiet pasuje do wszystkich wyznań miłości, od miłości od pierwszego wejrzenia do namiętnego romansu. Jest to idealny kolor dla walentynkowych kwiatów.

Biały jako wyraz czystości i szacunku

Białe kwiaty są tradycyjnie kojarzone z szacunkiem i czystością. Dlatego też często są one oferowane na takich uroczystościach, jak zaręczyny czy ślub. Biały bukiet przekazuje wiadomość o zaufaniu i wierności.

Zielony to obfitość, szczerość i nadzieja

Jest to najczęściej spotykany kolor w przyrodzie i w aranżacjach kwiatowych. Organiczny lub ekologiczny, zielony jest związany z obfitością, nadzieją i szczerością. Bukiety, w których dominuje zieleń, są często określane jako rustykalne i wyrażają szczerość uczuć i emocji.

Żółty kolorem energii i optymizmu


 Żółty kolor ma istotne znaczenie w przyrodzie, ponieważ jest obrazem niezbędnej do życia gwiazdy – słońca. Podarowanie bukietu żółtych kwiatów to wysłanie wiadomości, która jest pełna optymizmu i energii na przyszłość.

Różowy kolorem czułości i powabu

Różowe kwiaty są symbolem młodości i powabu. Jest to kolor małych dziewczynek, bajek i słodyczy. Niezależnie od okazji różowy bukiet wychwala uroki kobiecości. Stanowi on formę łagodnego przesłania czułości i optymizmu.

Pomarańczowy jako kolor radości życia i szczęścia

Bardzo modny w latach 60. i 70. kolor pomarańczowy wraca teraz do łask. Jest to ton beztroski, radości życia, ale i komfortu. Podarowanie bukietu pomarańczowych kwiatów to szczere życzenia wspólnego spędzania czasu i szczęścia.

Niebieski – Podróże i odkrywanie nowych horyzontów

Niebieskie kwiaty mają swoje łodygi na ziemi, a płatki w chmurach. Jest to kolor marzeń, ucieczki i podróży. Podarowanie bukietu niebieskich kwiatów to przesłanie osobistej wiadomości i bardzo poetyckie zaproszenie do wspólnego odkrywania nowych horyzontów.

Znaczenie kombinacji kolorów w bukietach kwiatów

tulipany kolorowe

Połączenie bieli i różu jest najbardziej powszechne, ponieważ jest to bezpieczny sposób na uwodzenie i oczarowanie kobiet przy każdej okazji. Biel można również połączyć z zielenią i czerwienią, uzyskując oryginalny, nowoczesny, bardziej męski efekt. Czerwone kwiaty są bardzo wyraziste i dobrze współpracują z różowymi kwiatami, aby przekazać bardziej subtelną wiadomość. Należy jednak uważać na łączenie czerwieni i zieleni, które są generalnie kolorami świąt. Bardzo modne są również bukiety żółte, pomarańczowe i zielone.

Harmonijne i wiejskie, są kolejnym pewniakiem do oczarowania odbiorców niezależnie od okazji lub jeśli nie mamy konkretnej wiadomości do przekazania.

W bukietach symbolicznych należy unikać połączeń kolorystycznych, które nie są zbyt gustowne. Tak jest na przykład z bukietem w kolorze niebieskim, białym i czerwonym. Nawet jeśli początkowa intencja jest zaszczytna, to może zostać źle zrozumiana przez odbiorcę.