Przytulia właściwa to nic innego, jak gatunek gatunek rośliny wieloletniej, która należy do rodziny marzanowatych. Pospolicie występuje w Polsce i niejednokrotnie określana bywa jako przytulia żółta. Roślinę tę spotkać można m.in. na łąkach, polach, skrajach lasów, czy w przydrożnych rowach. Ogromną popularnością cieszy się także w Europie, Azji, a także w Afryce Południowej. 

Jakie właściwości lecznicze i zdrowotne ma przytulia? Oto i one: 

  • odtruwa organizm,
  • pomaga w usuwaniu kamieni nerkowych, 
  • przyspiesza gojenie się ran, 
  • działa na owrzodzenia, 
  • doskonale sprawdza się podczas zapalenia dróg moczowych lub innych problemów urologicznych, 
  • przeciwdziała skurczom. 

Jej olbrzymią zaletą jest przede wszystkim łatwa dostępność. Obecnie nasiona tej rośliny znaleźć można w wielu sklepów internetowych oferujących nasiona kwiatów charakterystycznych dla pól i łąk.

Najbardziej znanymi odmianami są: przytulia właściwa i przytulia czepna, a główna różnią między nimi to kolor kwiatów. Przytulia właściwa kwitnie na złoto, a czepna – zielono.  podczas gdy właściwa kwitnie na złoto, czepna ma kolor płatków biały do zielonkawego. 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że przytulia właściwa przez długi czas postrzegana była jako chwast. Sytuacja uległa diametralnej zmianie dzięki jej licznym właściwościom leczniczym. Co więcej, wiele osób z duchownych naci przygotowuje napar, który traktowany jest jako substytut kawy. 

Na koniec warto dodać, że wiaty Przytuli używane były zamiast podpuszczki podczas produkcji sera.