Kwiaty i rośliny pozytywnie wpływają na wygląd poszczególnych pomieszczeń, tarasów oraz balkonów. Odpowiednio dostosowane rośliny pokojowe pozytywnie wpływają również na zdrowie i dobre samopoczucie, gdyż filtrują powietrze ze szkodliwych toksyn. Aby długo cieszyć się pięknymi roślinami warto o nie odpowiednio dbać. Kwiaty powinny być dopasowane do konkretnego pomieszczenia, panujących tam warunków oraz zasadzone w odpowiednią donicę, która umożliwi im regularny wzrost i nieustanny rozwój.

Kwiaty na taras i balkon

W okresie wiosennym i letnim, gdy temperatury na zewnątrz są sprzyjające wokoło domu można zasadzić wiele gatunków kwiatów. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

  • bratki, 
  • słoneczniki,
  • tulipany,
  • hortensje,
  • róże,
  • lawenda,
  • kompozycje mieszane.

Z kolei wczesną jesienią należy stawiać na gatunki wyróżniające się odpornością na chłód i silne porywy wiatru. Dobrym wyborem, który ma również duże walory dekoracyjne są wrzosy i wrzośce. Tego typu rośliny nie wymagają dokładnej pielęgnacji, ważne jednak aby regularnie je podlewać. Wrzosy to symbol jesieni, dlatego też tworzą idealną bazę do stroików i sezonowych kompozycji.

Donice z palet

donice palety

Poszukując odpowiedniej donicy na zewnątrz dobrym rozwiązaniem może być samodzielnie wykonanie okazałego kwietnika. Zastanawiając się jak zrobić skrzynki na kwiaty z palet, wystarczy odwiedzić forum lub strony internetowe o tematyce ogrodniczej. Kształt, forma oraz rozmiar skrzynek może być dowolny. Wszystko uzależnione jest jedynie od wyobraźni wykonawcy.

Niewątpliwą zaletą jest niski koszt samodzielnie wykonanych donic, które będą prezentowały się naprawdę modnie i stylowo.

Najprostszym sposobem na wykonanie imponującej skrzynki jest połączenie ze sobą dwóch palet przy pomocy płyty o szerokości kilkunastu centymetrów i wmontowanie dna na pożądanej wysokości. Spód skrzynek warto zabezpieczyć przy użyciu grubej folii, aby palety nie nasiąknęły zbytnio wodą podczas podlewania. Gotowe skrzynie doskonale przyozdobią taras, balkon oraz wejście do domu.

W gotowych skrzynkach można umieścić nie tylko kwiaty, ale również warzywa i zioła, jak tymianek, bazylia, mięta, ogórki, pomidory oraz rozmaryn.

Meble ogrodowe z palet 

Z tradycyjnych palet, które najczęściej są pozostałością po transportowanych materiałach budowlanych można przy małym nakładzie finansowym i w krótkim czasie wykonać imponujące meble ogrodowe. Dwie palety wystarczy odpowiednio połączyć, a trzecią zamontować prostopadle, by pełnia formę oparcia. Dla większego komfortu na siedzisku można umieścić odpowiednią poduszkę lub gąbkę, powleczoną tkaniną.

Z kolei do wykonania stolika potrzebna jest jedynie cała paleta, cztery kółka do mebli oraz kawałek szyby, o wielkości użytej palety. Do spodu należy przymocować kółka, a na górze umieścić szybę hartowaną i przytwierdzić ją przy pomocy silikonu lub dedykowanego kleju.

Aby palety były trwałe warto zaimpregnować je specjalnym preparatem, lub przemalować na dowolny kolor farbą, która dodatkowo chroni drewno przed niekorzystnymi czynnikami.