Kwiaty doniczkowe są bardzo popularną ozdobą balkonów. Ich występowanie jest dość powszechne, ale aranżacja może być bardzo oryginalna – odpowiedni dobór roślin, donic i akcesoriów pomogą wyczarować jedyny w swoim rodzaju balkon lub taras. Aby jednak przyciągał on wzrok, musi być przede wszystkim zadbany.

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Kwiaty na balkonie, jak każde inne rośliny, powinny być wybierane i pielęgnowane w odpowiedni sposób. Wybór powinien paść na rośliny, które będą dobrze się czuć w warunkach, jakie może zaoferować im miejsce, w którym zostaną ustawione. Przy zaniedbaniu tego czynnika nie rozwiną swego pełnego potencjału lub wręcz nie zakwitną w ogóle. Większość kwiatów tego typu potrzebuje dobrego dostępu do światła słonecznego – niestety nie ma wielu gatunków, które dobrze poradzą sobie w zacienionych miejscach.

Zasady pielęgnacji kwiatów balkonowych

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas opieki nad kwiatami balkonowymi, jest wybór właściwego podłoża. Różne rodzaje roślin mają różne potrzeby, dlatego też należy rozplanować sadzenie w taki sposób, aby nie mieszać różnych rodzajów gleby. Następnie należy zadbać o właściwe ustawienie donic i pojemników. Roślina, która nie ma dostępu do potrzebnego jej światła, stanie się cienka i wątła. Konieczne jest także usuwanie przekwitłych kwiatów. Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawożeniu kwiatów. Warto jednak dokładnie zapoznać się z wymaganiami danej rośliny balkonowej.