Bratki to kwiatki, które zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie wyglądają pięknie i są dodatkową ozdobą. W obecnym czasie dostępne są na rynku w wielu różnych odmianach i kolorach, dzięki czemu cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz bardzo dużą popularnością. Ich bardzo dużą zaletą jest fakt, iż mają naprawdę niewielkie wymagania, poprzez co nadają się idealnie do każdego ogrodu. Jednakże wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy sadzić bratki i jak je pielęgnować, aby cieszyć się ich wspaniałym wyglądem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania!


Jak i kiedy powinno się sadzić bratki?

Warto zaznaczyć, iż bratki to tak naprawdę fiołki ogrodowe, należy pamiętać, iż jest to roślina dwuletnia, którą wyróżnia bardzo długi okres kwitnienia, bowiem zaczyna się w kwietniu, a kończy pod koniec czerwca. Ciekawostką jest fakt, iż niektóre z bratków potrafią zakwitnąć już nawet jesienią w tym samym roku, w którym zostały wysiane. W obecnym czasie najczęściej spotkać można bratki w klasycznej, standardowej formie w doniczce, aczkolwiek dostępne są również bratki zwisające. Na ich popularność ma także wpływ ich niska cena oraz duża dostępność. Zaleca się, aby tradycyjne odmiany kwiatów wysiewać pod koniec czerwca albo na początku lipca, istotne jest aby przykryć je cienką warstwą ziemi oraz delikatnie przyklepać. Powinieneś wiedzieć, iż wymaga się ich codziennego podlewania, bowiem dzięki regularnemu podlewaniu pierwsze siewki mogą pojawić się po około 2 tygodniach. Gdy będą posiadać po 3 lub 4 listki należy je przepikować oraz rozsadzić do osobnych pojemników. Na początku jesieni możliwe jest przesadzanie ich do dowolnych miejsc, jednak należy pamiętać o odpowiednim ich rozstawie. W przypadku sadzonek w doniczkach wystarczy tylko przesadzenie do większych donic lub ogródka.


Uprawa i odpowiednie warunki dla bratków

Bratki w doniczce oraz w ogrodzie nie wymagają zbyt dużo, warto jednak zaznaczyć, iż jeśli zapewni się im dobre warunki to kwiaty mogą wyrosnąć na bardzo wyjątkowo bujne. Przede wszystkim należy pamiętać o żyznej i przepuszczalnej glebie, która posiada obojętne pH lub kwaśne, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie zwykłej ziemi do kwiatów balkonowych. Czy wiesz że tak naprawdę bratki mogą rosnąć wszędzie? Bowiem jedyną dla nich przeszkodą jest zbyt mokre lub zbyt piaszczyste podłoże. Podczas sadzenia bratków należy zadbać o odpowiedni rozstaw. Istotne jest aby kwiaty nie rosły zbyt gęsto, gdyż trzeba mieć na uwadze że potrzebować będą przestrzeni aby się rozwijać. W kwestii temperatury bratki nie lubią upałów, ale są także w stanie przetrwać chwilowe przymrozki do -5 stopni Celsjusza. Najlepiej sadzić je w miejscach zacienionych, gdyż mają tendencję do usychania.
Jeżeli interesują Cię tego rodzaju kwiatki, warto abyś zapoznał się z informacjami na temat kiedy sadzić bratki oraz jak je pielęgnować, dzięki czemu będą długo cieszyć swoim wyglądem Ciebie i Twoją rodzinę!