Działki letniskowe są szczególnie popularne wśród mieszkańców bloków, którzy dzięki temu mogą cieszyć się prywatnością, a także własną przestrzenią umożliwiającą uprawę roślin czy sadzenie i pielęgnowanie własnego ogrodu kwiatowego. Jednak pomimo sielskiego klimatu właściciele nie powinni zapominać o obowiązkach. Jednym z nich jest podłączenie się do sieci kanalizacyjnej. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas konieczne będzie wyposażenie działki w tzw. zbiornik bezodpływowy, czyli szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków.
O czym należy pamiętać, decydując się na szambo na działce? Najważniejsze są tu zachowanie odstępów:
- 5 metrów od okien i drzwi,
- 2 metrów od granicy sąsiedniej działki i ciągów dróg,
- 15 metrów od studni,
- 1,5 metra od rurociągów wodnych i gazowych,
- 0,8 metra od przewodów elektrycznych.
To jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest również, aby pamiętać, że chęć budowy szamba należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Starostwie. Procedura ta dotyczy wyłącznie zbiorników o pojemność 10 metrów sześciennych lub mniejszej. W przypadku większych szamb na działce konieczne będzie już pozwolenie na budowę. Jaka wielkość szamba na działce okaże się więc optymalna? Przyjęło się, że 8-10 metrów sześciennych w zupełności wystarczy. Nie zapominajmy jednak, że szamba wymagają nie tylko prawidłowej eksploatacji, ale również czyszczenia. Szeroką gamę produktów do szamba znaleźć można na stronie internetowej biofos.pl.
Z czego może być wykonane szambo na działce?
Szambo na działce może być wykonane z najróżniejszych materiałów, jak np. beton, żelbeton, polietylen czy żywica poliestrowa. Jednak najprostszy i najbardziej podstawowy podział to:
- szamba betonowe,
- szamba plastikowe.
Które z nich sprawdzą się lepiej? Betonowe zbiorniki bezodpływowe są zdecydowanie tańsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pogodowe. Obciążenia wewnętrzne lub nadmierny nacisk sprawiają, że zbiorniki plastikowe pękają. Pomimo tego, że wybudowanie betonowych zbiorników bezodpływowych wymaga większego nakładu pracy, to w perspektywie czasu i możliwości oszczędności wydaje się to bardzo korzystną propozycją.