W większości przypadków owady, takie jak muchy, stanowią dość przykrą część życia ludzkiego. Są uciążliwe, gryzą, nieprzyjemnie brzęczą koło ucha, a co najgorsze – mogą zepsuć nawet najlepszego grilla.

W sklepach można spotkać bardzo wiele specyfików i środków do odstraszania tych owadów. Większość z nich bazuje jednak na naturalnych składnikach i zapachach.

Dlaczego w takim razie nie skorzystać z natury?

Naturalne środki do odstraszania much

Natura jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce z niechcianymi owadami, o czym zapomina wiele osób. Aby pokonać wroga trzeba sięgnąć do korzeni – i to prawie dosłownie.

Rośliny bowiem stanowią naturalną barierę ochronną. To nie tylko dzięki kolorowi czy wyglądowi odstraszają muchy, ale przede wszystkim dzięki zapachom i olejkom eterycznym jakie uwalniają.

W parze z użytecznością idzie również aspekt wizualny. Rośliny są najlepszą ozdobą balkonów, okien czy tarasów.

Warto je poznać, aby wiedzieć jak bronić się przed niechcianymi gośćmi.

mucha roslina

Rośliny odstraszające muchy

1. Bazylia pospolita

Bazylia jest rośliną bardzo dobrze znaną, szczególnie w kuchni. Dzięki intensywnemu zapachowi odstrasza nie tylko muchy, ale także i komary. Aby zachować świeżość i moc zapachu należy regularnie obrywać (nie obcinać!) górne pędy rośliny.

Zioło to może być uprawiane zarówno w glebie, jak i w doniczce. Bez względu na sposób nasadzenia, bazylia potrzebuje miejsca nasłonecznionego i odsłoniętego od wiatru. Gleba w jakiej jest sadzona musi być lekka i żyzna z właściwościami przepuszczania wody.

Najlepszym miejscem, nie tylko dla rośliny, jest parapet przy oknie.

2. Goździk siny

Goździk siny to roślina, która kwitnie jedynie od maja do czerwca. Ma niebieskozielone liście i kwiaty najczęściej w kolorze różu. Intensywny zapach jest przyjemny dla ludzi, ale dla much już nie.

Najlepiej sadzić tą roślinę w nasłonecznionym miejscu, np. w ogrodzie skalnym w większych kępach. Potrzebuje ona przepuszczalnej gleby. Należy uważać z wilgocią, ponieważ zbyt mokra gleba powoduje gnicie korzeni.

Goździk jest odporny na mróz i bardzo dobrze znosi okresy suszy.

3. Lawenda wąskolistna

Lawenda jest rośliną znaną w ogrodnictwie od bardzo dawna. Na drobnych łodygach wyrastają delikatne kwiaty w kolorze fioletu. Bardzo dobrze prezentuje się w skupiskach.

Może być sadzona w doniczkach oraz na skalniakach. Najlepszy efekt osiąga się układając roślinę w sposób kilkupoziomowy. Do uprawy niezbędne jest ciche i słoneczne miejsce z lekką glebą.

Na zimę roślina powinna być osłaniana, a ta hodowana w doniczkach – chowana do pomieszczeń.

4. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta i bogata w wapń. Roślina lubi lekko zacienione miejsca. Może być uprawiana w doniczkach i w ogrodzie. Sadząc miętę należy zaplanować odpowiednio przestrzeń, ponieważ roślina bardzo mocno rozrasta się.

Jej intensywny zapach olejków eterycznych odstrasza muchy. Najprościej można go poczuć pocierając liście rośliny.

5. Palczatka cytrynowa

Palczatka cytrynowa jest bardziej znana pod nazwą trawy cytrynowej. Dzięki składnikom takim jak cytral i mircen skutecznie odstrasza insekty.

Nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego jest hodowana jako jednoroczna. Potrzebuje słoneczne i bezwietrzne miejsce. Gleba powinna być lekko wilgotna i bogata w składniki odżywcze.

6. Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca jest rośliną znaną praktycznie każdemu. Głównie dlatego, że można ją spotkać praktycznie na większości balkonów domostw. Jej intensywna barwa i zapach skutecznie są w stanie odstraszyć muchy.

Roślinę można hodować również w ogrodach, ale w większości jest hodowana w donicach jako ozdobna roślina.

Pelargonia potrzebuje słońca – w cieniu gorzej kwitnie. W okresie letnim potrzebuje częstszego nawadniania. Wystarczy jej uniwersalna ziemia kwiatowa i właściwe nawożenie.

7. Wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny jest znany również pod nazwą drzewo laurowe. Najlepiej hodować w miejscach nasłonecznionych i bezwietrznych.

Roślina nie toleruje chłodu. Na zimę powinna być przenoszona do pomieszczenia o minimalnej temperaturze 15°C.

A ty, którą roślinę wybierzesz, aby odstraszyć muchy?