Łąki i pola obrastają w najróżniejsze i wielobarwne kwiaty i rośliny. Mimo ze niejednokrotnie przyciągają naszą uwagę nietypowymi barwami lub fakturą to zwykle mijamy je obojętnie. To ogromny błąd! Do tej pory uważałeś/łaś, ze miejsca ta obfitują wyłącznie w chwasty? Nic bardziej mylnego. Sporą część tych darów natury z pwoodzeniem zasadzie również w ogrodzie. 

Wbrew pozorom łąka jest prawdziwą skarbnicą niepowtarzalnych kwiatów i roślin. Pomimo tego, że niejednokrotnie mijamy je bez większego zastanowienia, czy chwili refleksji to warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Na jakie kwiaty można natrafić podczas południowego spaceru czy wieczornego joggingu? Przypominajmy jednocześnie, że ogrom ciekawostek dotyczących roślin i kwiatów znaleźć można w sieci.

Świerzbnica polna 

To wyjątkowa roślina, która dostarcza pszczołom zarówno nektar, jak i pokarm. Zwykle spotkać ją możemy na skrajach pól, lasów czy przydrożnych rowach. Jej wysokość to około 30-60 cm. Kwiaty świerzbnicy polnej zachwycają niebieskofioletowym kolorem, od którego niezwykle trudno jest oderwać wzrok. Jak już wspominaliśmy, jest to roślina silnie obfitującą w nektar – także w czasy suszy. Zjawisko to należy raczej do rzadkości. 

Rzepik pospolity

Na tle innych roślin polnych wyróżnia się nadzwyczajnymi właściwościami leczniczymi. Zwykle spotkać go można w miejscach o dużym nasłonecznieniu, jak chociażby łąki czy murawy czy pastwiska. Kwitnie on czerwca do sierpnia. Jego cechą charakterystyczną jest wyrazista, żółta barwa. Dobroczynne działanie lecznice tego kwiatu docenione zostało m.in. przez branże kosmetyczną i farmaceutyczną. Doskonale działa na łuszczycę, zapaleniami gardła czy nosa lub spojówek.