Rośliny doniczkowe są jednym z elementów skutecznie poprawiających wystrój pomieszczeń. Piękne, zielone liście przybierają przeróżne kształty, a kwitnące na kolorowo kwiaty zadziwiają nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem. Które rośliny warto hodować na okiennych parapetach? Jakie funkcje pełnią i czy mają wpływ na nasze codzienne życie?
Większy poziom nawilżenia pomieszczeń
Domowe rośliny doniczkowe bardzo często nazywa się naturalnymi nawilżaczami powietrza. Ma to swoje odzwierciedlenie podczas transpiracji, która polega na odparowywaniu nadmiaru wody z części znajdujących się ponad systemem korzeniowym. Nawilżająca funkcja roślin szczególnie dobrze sprawdza się zimą, gdy okna nie są zbyt często otwierane, a kaloryfery cały czas ogrzewają mieszkanie. Kwiaty tego typu warto postawić w sypialni, by cieszyć się spokojnym, komfortowym snem. Do najpopularniejszych przedstawicieli roślin pełniących taką funkcję można zaliczyć skrzydłokwiat, zielistkę oraz aloes zwyczajny.
Rośliny, które oczyszczają powietrze

Zanieczyszczone, ciężkie powietrze może mieć negatywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Bardzo często można nawet nie zdawać sobie sprawy, ile toksycznych substancji krąży po najzwyklejszym mieszkaniu. Tak naprawdę wszystko, co znajduje się wewnątrz, może wydzielać szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia. Mowa tutaj, chociażby o klejach, środków używanych w codziennym sprzątaniu czy plastikowych opakowaniach. Poza specjalistycznymi sprzętami przeznaczonymi stricte do oczyszczania powietrza z alergenów warto sięgnąć po naturalną alternatywę, którą są właśnie rośliny. Jeżeli chodzi o to, jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze, to warto wspomnieć o dracenach, sansewierii, epipremnum złocistym oraz kalatei.
Pięknie pachnące kwiaty, czyli aromaterapia
Wiele gatunków roślin pięknie pachnie nie tylko podczas kwitnienia, ale przez cały rok. Jest to możliwe dzięki liściom, które zawierają w sobie olejki eteryczne tak chętnie używane w aromaterapii. Piękne, odprężające zapachy pozwalają się wyciszyć i poczuć komfortowo. Kluczowymi roślinami skutecznie pełniącymi tę funkcję są drzewka cytrynowe, pelargonie oraz gardenie.
W jaki sposób rośliny wpływają na zdrowie?

Ostatnim, a zarazem najważniejszym powodem, dla którego warto hodować kwiaty, jest ich wpływ na ludzki organizm. Korzyści płynące z posiadania roślin mogą pojawić się zarówno w sferze psychicznej, jak i tej fizycznej. Do najważniejszych z nich zalicza się między innymi:
- odprężenie, zrelaksowanie
- zmniejszenie poziomu stresu
- poprawę samopoczucia
- usprawnienie przepływu krwi w organizmie
- poprawę pracy układu oddechowego
- zmniejszenie częstotliwości bólu głowy
Trujące rośliny w mieszkaniu
Wiele kwiatów doniczkowych, szczególnie tych o okazałych, często wyjątkowo pięknych liściach, wykazuje właściwości trujące. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie nowej rośliny, by wiedzieć, jak prawidłowo się z nią obchodzić. W przypadku małych dzieci lub zwierząt domowych takie okazy należy ustawiać w miejscach dla nich niedostępnych. Wszelkie prace związane z przycinaniem lub podlewaniem należy wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, ponieważ soki roślin mogą podrażniać skórę.