Energia wiatrowa cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Nic w tym dziwnego. Jest to bardzo przyjazny środowisku sposób pozyskiwania energii. Podczas produkcji prądu z wykorzystaniem energii wiatru nie dochodzi do emisji choćby minimalnych ilości substancji do atmosfery. Dodatkowo zasoby wiatru na Ziemi są dosłownie nieograniczone – wiatr nigdy się przecież nie skończy. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, w jaki sposób działa farma wiatrowa Gawłowice. Omówiona zostanie także klasyfikacja farm wiatrowych.

Farma wiatrowa Gawłowice

W Gawłowicach znajduje się obecnie jedna farma wiatrowa. Sama miejscowość znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w gminie Radzyń Chełmiński. Do użytku oddano ją w 2014 roku, zaś w 2015 dokonano rozbudowy farmy o kolejne elementy. Jej moc obecnie wynosi 48 MW, z których korzysta około 82-ch tysięcy gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Gawłowice czerpie swoją moc z osiemnastu turbin Siemens SWT-2.3-108 wspieranych infrastrukturą podziemną.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Najprościej mówiąc, przekształca ona wiatr na prąd za pomocą specjalnych wiatraków. Nie emituje ona przy tym dymu czy innych szkodliwych substancji do atmosfery ziemskiej. Emisja zachodzi jedynie na etapie krótkiej budowy, podczas prac ekipy budowlanej. Jednak farma wiatrowa może działać przez całe dekady. Co za tym idzie, niewielki ślad węglowy prac nad elektrownią jest marginalny w porównaniu do czasu jej działania.

Farma wiatrowa to oczywiście zbiór wielu wiatraków. Jednak każdy z nich składa się z kilku elementów. Są to: fundament, wyjście do sieci, wieża, drabina wejściowa, serwomechanizm kierowania, gondola, generator, wiatromierz, hamulec postojowy, skrzynka przekładniowa, łopata wirnika, siłownik mechanizmu przestawiania łopat, piasta.

Podczas wiatru wirnik wprawiany jest w ruch obrotowy. To z kolei sprawia, że powstaje energia. Przekładnia przenosi ją do generatora. Następnie za pomocą wyjścia do sieci turbina wiatrowa oddaje uzyskany prąd. Możliwa do wyprodukowania ilość zależy od rozmiarów samego generatora. Im większy jego rozmiar, tym więcej prądu wyprodukuje w danej jednostce czasu.

Jakie rodzaje farm wiatrowych wyróżniamy?

W powszechnie przyjętej systematyce wyróżnia się trzy rodzaje farm wiatrowych. Kryterium używanym do podziału jest moc elektrowni. Mikroelektrownie posiadają moc wynoszącą do 100W. Zaspokajają one potrzeby bardzo niewielkiej ilości gospodarstw domowych. Małe elektrownie osiągają moc do 50 kW. Z kolei największe są elektrownie duże, które generują ponad 50 kW. One z kolei są w stanie bezproblemowo zaspokoić potrzeby energetyczne całych gmin czy miasteczek. Farma wiatrowa Gawłowice reprezentuje oczywiście ostatni rodzaj farm wiatrowych.