Większość roślin doniczkowych lubi stanowiska nasłonecznione lub bardzo jasne. Jednakże to, że dysponujemy jedynie ciemniejszym pokojem z północnym oknem, wcale nie oznacza rezygnacji z posiadania zieleni w domu. Jest wiele gatunków, które z powodzeniem możemy hodować w skromniejszych warunkach oświetleniowych.
Kwiat doniczkowy który lubi cień
Ogólnie można kwiaty cieniolubne podzielić na 3 grupy:
- rośliny do postawienia
- rośliny wiszące
- rośliny pnące
Oczywiście, każdej roślinie potrzebna jest pewna ilość światła, aby zachodził proces fotosyntezy. Natura wyposażyła interesujące nas rośliny w łodygi i liście, w których mogą magazynować wodę. Prawie każdy kwiat doniczkowy który lubi cień, ma spowolniony proces fotosyntezy.
Rośliny stojące
Oto kilka propozycji kwiatów, które można postawić na północnym parapecie lud w dalszej odległości od okna.
- Filodendron – najlepiej rośnie w rozproszonym świetle. Wymaga podłoża stałe wilgotnego, ale nie znosi zbytniego zalania. Podlewanie można ograniczyć jedynie zimą.
- Fiołek afrykański – lubi podłoże torfowe i temperaturę 15°C. Zimą dobrze jest zapewnić mu sześciotygodniowy okres spoczynku, podlewając raz w tygodniu.
- Monstera – dobrze rośnie w podłożu przepuszczalnym z dodatkiem torfu. Monsterę podlewamy raz w tygodniu. Przelanie prowadzi do gnicia korzeni.
- Skrzydłokwiat – niema specjalnych wymagań dotyczących podłoża. Nie lubi wyższej temperatury niż 27°C. Zimą dobrze jest zapewnić mu 16-18°C.
- Sansewieria – uważana za najmniej wymagający kwiat doniczkowy który lubi cień. Nie lubi nadmiernego podlewania. Optymalna temperatura to 21-24°C w lecie i 18°C zimą.
- Zamiokulkas zamiolistny – niewymagający i bardzo łatwy w hodowli. Należy chronić przed pełnym słońcem, aby uniknąć oparzenia liści. Najlepiej się czuje w temperaturze to 21-24°C, zimą nie powinno być mniej niż 18°C.
- Aspidistra wyniosła – roślinie należy zapewnić odpowiedni drenaż, gdyż nie znosi nadmiernego nawadniania. Lubi zraszanie liści i wilgotne otoczenie. Odpowiednia temperatura to 13-22°C.
Rośliny wiszące
Każdy wiszący kwiat doniczkowy który lubi cień, jest szczególnie polecany nie tylko do pomieszczeń, w których mamy pewien deficyt światła, ale także do małych mieszkań. Możemy postawić je na wysokich meblach, półkach lub zawiesić pod sufitem.
- Paproć – podlewamy umiarkowanie i regularnie, tak aby podłoże było jedynie wilgotne. Należy zapewnić temperaturę 20-25°C latem, a zimą nie więcej niż 18-20°C.
- Trzykrotka pasiasta – może być uprawiana jako roślina stojąca, ale jako wisząca wygląda lepiej. Ma bardzo małe wymagania i doskonale rośnie w każdych warunkach.
Rośliny pnące
Z reguły rosną dosyć szybko, dlatego warto wcześniej przemyśleć sposób, w jaki poprowadzimy pnącze.
- Epipremnum – najlepiej rośnie w żyznym, przepuszczalnym podłożu, lekko wilgotnym. Cały rok może przebywać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
- Hoja – najlepiej podlewać umiarkowanie, małą ilością wody. Lubi podwyższoną wilgotność powietrza. W okresie grzewczym należy zraszać liście.
- Bluszcz pospolity – wymaga podłoża próchniczego o odczynie lekko alkalicznym. Lubi stanowisko cieniste, jednak aby zakwitł potrzebuje dostępu do światła słonecznego.