Dla wielu osób może być to niezrozumiałe, dla innych wręcz oksymoroniczne. Bo czy kwiaty mogą żyć bez słońca? A co ze zjawiskiem fotosyntezy? Okazuje się, że przyroda lubi zaskakiwać. I tak, istnieją rośliny, kwiaty domowe, które od promieni słonecznych zdecydowanie wolą cień. Poznaj te niezwykłe cieniolubne kwiaty!

Zamiokulkas zamiolistny

To jedna z najmniej wymagających, a jednocześnie najbardziej popularnych roślin domowych, która nie lubi słońca. Polecana jest ona w szczególności osobom początkującym oraz… zapominalskim. W środowisku naturalnym zamiokulkas rośnie w cieniu wysokich drzew, co sprawia, że są doskonale przystosowane do tego, by radzić sobie w takich zaciemnionych warunkach. Ponadto, ich bulwy i kwiaty magazynują wodę, zatem potrafią także przetrwać mimo długotrwałego braku dostępu do wody.

zamiokulkas

Rypsalis

Rypsalis jest sukulentem, który nie tylko nie lubi nadmiaru słońca, ale podobnie jak zamiokulkas zamiolistny, potrafi przetrwać w suchych warunkach. To sprawia, że ci, którzy do końca nie wiedzą jak dbać o kwiaty w domu tudzież zapominają o regularnym podlewaniu, mogą zdecydować się na ten kwiat i wypełnić przestrzeń swojego mieszkania, domu naturalnym, żywym, zielonym kolorem.

Dracena

Dracena jest popularną rośliną domową, która nie przepada za światłem słonecznym. Nie lubi także zbytniej wilgotności. Do optymalnego wzrostu potrzebuje cienia, podlewania (nie mylić z przelewaniem) oraz podcinania.

monstera

Monstera dziurawa

Ten okazały kwiat świetnie czuje się wówczas, gdy znajduje się z dala od źródła światła: okna, balkonu. Monstera dziurawa świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach oraz mieszkaniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Jak sama nazwa wskazuje, monstera jest okazałą rośliną, która potrzebuje nieco miejsca. Jej liście mogą mieć średnicę nawet 60 centymetrów.